Od czego zacząć leczenie alkoholizmu?

Leczenie alkoholizmu niekiedy poprzedza detoks alkoholowy. Jest to odtrucie organizmu pod nadzorem lekarzy, specjalistów, które trwa około tygodnia. Detoksykacja jest więc uznawana jako etap wstępny leczenia, zanim zastosuje się terapię właściwą. Jaki jest cel tego zabiegu? Odtrucie organizmu to szereg działań zmierzających do usunięcia z organizmu alkoholu oraz do zapewnienia równowagi w organizmie zaburzonej poprzez alkoholizm.

Odwyk alkoholowy – tak zaczynamy nowy, trzeźwy etap w życiu

Pacjent zaczynający odwyk alkoholowy musi wprowadzić swój organizm w szereg zmian. Przede wszystkim musi go przyzwyczaić do modyfikacji nawyków, jakie miały miejsce z powodu uzależnienia od alkoholu. Dlatego na początku swojej drogi należy dokonać badań organizmu, aby wiedzieć w jakim jest stanie organizm, jakie niedobory i spustoszenia poczyniła choroba alkoholowa.

Detoksykacja krok po kroku

Lekarz badający pacjenta decyduje od czego zacząć leczenie alkoholizmu. Zalecona detoksykacja u niektórych może zakończyć się szybciej, u innych nieco dłużej. Jest to zależne od zaawansowanych zaburzeń w organizmie wywołanych chorobą alkoholową. Ponieważ nadmierne spożywanie alkoholu może doprowadzić do odwodnienia,niedożywianie, majaczenia oraz ogólnego wycieńczenia organizmu, zaleca się wcześniej wspomniany detoks. Jego celem jest podawanie pacjentowi płynów oraz elektrolitów, które zapewnią powrót do równowagi.

Gotowy na nowy rozdział życia

Detoksykacja polega też na podawaniu leków łagodzących skutki napadów alkoholowych oraz delirium, które są niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta. Dopiero po odtruciu organizmu możliwe jest rozpoczęcie dalszego leczenia.