Depresja, choroba śmiertelna, która zbiera spore żniwa

Depresja jest chorobą psychiczna. Na całym świecie ludzie borykają się z tą trudną do uleczenia chorobą. U każdego pacjenta przebieg może być inny. Depresja jest diagnozowana w oparciu o kryteria, które świadczą, iż chory cierpi na tą niezwykle przykrą dolegliwość. Objawy występują w sferze psychicznej i fizycznej. Chory ma obniżoną samoocenę, poczucie wartości, jest zrezygnowany, nic go nie cieszy i miewa myśli samobójcze. Ponadto odczuwa brak apetytu, zaburzenia snu i problemy w układzie pokarmowym. To tylko niektóre objawy. Nieleczona depresja często prowadzi do samobójczej śmierci.

Depresja w alkoholizmie. Alkohol powodem innych zaburzeń

Uzależnienie od alkoholu może doprowadzić do stanów depresyjnych, a co za tym idzie i do depresji. Może też być tak, iż to depresja pojawiła się jako pierwsza i doprowadziła do nałogu alkoholowego. Korelacja tych dwóch chorób wpływa bardzo niekorzystnie na zdrowie pacjenta i wymaga szybkiego leczenia.

Co zrobić w sytuacji, gdy traci się ochotę na życie?

Poczucie beznadziejności oraz utrata radości z życia mogą się silnie pogłębiać. Chory może nie potrafić znaleźć ujścia z tej sytuacji. Do tego dochodzą myśli samobójcze. Potrzebna jest natychmiastowa pomoc. Taką może udzielić lekarz każdej specjalizacji, który pokieruje pacjenta do odpowiednich specjalistów na terapię. Depresję można wyleczyć, jeśli stosuje się ściśle do zaleceń terapeuty i nie przerywa leczenia. Psychoterapia jest najczęściej wspomagana leczeniem farmakologicznym.

Instytucje, które oferują pomoc. Nikt nie musi być sam

O swoich objawach można powiedzieć lekarzowi pierwszego kontaktu. On skieruje do psychiatry i zaproponuje lub zaproponuje wizytę u psychologa. Pomocy można także szukać w szpitalu czy porani zdrowia psychicznego. Ponadto dla osób z problemami istnieją telefony zaufania, które zapewne doradzą gdzie dalej należy się udać, by otrzymać potrzebną pomoc. Ważne by o tym mówić. Nawet osobie z naszego otoczenia, krewnym, znajomym, sąsiadom.